niedziela, 17 maja 2020

SE16H czyli nowy wymiar podglądu tabel w SAP S/4 HANA


Transakcja SE16H, która pojawiła się wraz z nowym SAP S/4 HANA jest bardzo ciekawym narzędziem będącym niejako połączeniem transakcji SE11/SE16N/SQVI. W jednej transakcji dostajemy możliwość zarówno tradycyjnego podglądu tabel jak i tworzenia prostych zapytań do tabel jak i bazy danych, ale po kolei.

Transakcja SE16H pozwala:

1.       Wyświetlenie danych z tabeli podobnie jak w klasycznym SE16 czy SE16N
2.       Stworzenie prostego zapytania z połączonych tabel
3.       Szybkie sprawdzenie ilości wpisów dla danego ograniczenia
Przyjrzyjmy się co zobaczymy po otwarciu transakcji SE16H:







NOWE POLA SELEKCJI

Nowe pole „Połączenie z BD”
Pozwala na wybranie dostępnego połączenia z bazą danych, najlepiej poprzez skorzystanie z pomocy słownika. Po wybraniu bazy danych, słownik z pola „Tabela”, pozwala na wybranie tabel i wglądów dostępnych dla danej bazy danych.

Nowe pole „Definicja Outer Join”
Odnosi się do definicji wybranej tabeli w polu „Tabela” i pozwala wyświetlać dodatkowe atrybuty dla tej tabeli bezpośrednio z bazy danych. Takie podejście ma sens tylko dla niewielkiej ilości oczekiwanych danych. Podczas odczytu danych sprawdzane są obiekty autoryzacyjne podobnie jak to ma miejsce przy dostępie do SE16N (w tym wypadku sprawdzane są obiekty S_TABU_DIS oraz S_TABU_NAM).


NOWE KOLUMNY

Nowa kolumny „Grupa” oraz „Grupowanie”
Pozwala nam na wprowadzenie zestawu do kolumny „Grupa” zestawu (dostosowanego do rodzaju danych z danego wiersza), a następnie po zaznaczeniu w okienka w kolumnie grupowanie wyświetlanie liczby wpisów odpowiadającemu danemu zestawowi danych. Jeżeli nie uzupełnimy kolumny „Grupa”, możemy po zaznaczeniu okienka „Grupa” wyświetlić liczbę wpisów dla wartości wprowadzonych dla danego pola.

Nowa kolumna „Sumowanie”
Dla niektórych pół dozwolone jest sumowanie dla zakresu danych określonych poprzez „Grupę” i „Grupowanie”. Jako rezultat możemy otrzymać np. całkowitą sumę zobowiązań dla danego zakresu dat.

Nowa kolumna „Sortowanie” oraz „Rodzaj sortowania”
Po zaznaczeniu tego pola, system odczyta liczbę wpisów dla zaznaczonych wierszy. Dla wybranych do sortowania kolumn możemy ponadto wybrać polu „Rodzaj sortowania”, sortowanie rosnące lub malejące.

Nowa kolumna „Kolejność”
Pozwala na wpisanie wartości od 1 do 99, które będą wyznaczały kolejność kolumn w wyświetlanych wynikach. Jeżeli nie wpiszemy nic w pole „Kolejność” system automatycznie wyświetli wyniki zgodnie z kolejnością wierszy w tabeli.

Nowa kolumna „Agregacja”
Pozwala na wyświetlenie dla danego wiersza tabeli jednej z pośród trzech wartości: minimum, maksimum lub średniej.

Jeżeli zainteresowało Was to bardziej odsyłam do oficjalnej noty SAP.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

SAP Query jako zaplanowane zadanie w SAP

Nie wiem czy wszyscy z was wiedzą, że można uruchomić Query jako osobny program w transakcji SE38 lub SE80 i dzięki temu za harmonogramowani...